Maisto papildai sportui – ne „stebuklas“, bet naudingi

maisto papildaiEsame visiški tinginiai. Nesugebame pakankamai daug judėti, todėl reikia sporto klubo, treniruoklio ir kitų stebuklingų priemonių, kad susitvarkytume su itin greitai augančiu savo kūnu. Kodėl taip atsitiko? Atsakymas labai paprastas – per daug technologijų, kurios palengvina mums gyvenimą. Kam eiti 20 minučių į darbą ar į parduotuvę pėsčiomis, kai galima nuvažiuoti automobiliu?.. Štai čia ir slypi visa blogybė. Bet dabar ne laikas ieškoti kaltų. Reikia pasidomėti, kaip šią situaciją galima pakeisti.

Mums trūksta dviejų dalykų – judėjimo ir subalansuotos mitybos. Jei per dieną suvalgome 500-700 gramų vaisių ir daržovių, įvairių kruopų ir kito lengvai virškinamo maisto, jei mėsą valgome tik liesą ir tinkamai apdirbtą bei paruoštą, jei negeriame alkoholio, nevalgome saldumynų, maisto papildai ir kiti stebuklingi vaistai mums yra NEREIKALINGI. Deja, tokio „malonaus“ maitinimosi būdo laikosi vos keli tūkstančiai žmonių Lietuvoje. Didžioji dauguma valgo cepelinus su spirgais, grietine ir dar užsikanda batonu, geria po litrą alaus kas dieną, o tą vieną per savaitę obuolį dar ir nusilupa (paprastai odelėje yra didžiausi naudingų medžiagų kiekiai)… Apie kokią subalansuotą mitybą galima kalbėti. Tada mūsų apsunkusius organizmus gelbėti gali tik maisto papildai.

Maisto papildai – ne panacėja

Maisto papildas – cheminė medžiaga, sukurta atsižvelgiant į natūralius mūsų organizme vykstančius procesus. Pavyzdžiui, žymusis L-karnitinas buvo susintetintas iš analogiškos medžiagos, kurią natūraliai išskiria mūsų kepenys, kai organizmas aktyviau degina sukauptus riebalus. Tai paprastas, bet labai efektyvus maisto papildas, kuris priverčia mus pačius deginti riebalus, nors ir neišvystome pakankamo fizinio krūvio. Tam, kad L-karnitinas išsiskirtų natūraliai, reikia 2-3 valandas lieti prakaitą dirbant sunkų fizinį darbą, arba sportuojant. Suvartojus sintetinio L-karnitino, riebalai pradedami deginti jau po pusvalandžio lengvo apšilimo – negreito bėgimo, važiavimo dviračiu, kopimo į kalną imitacijos. Papildai sportui yra kur kas sudėtingesni, tačiau ir pavojingesni. Jų veikimas skatina tam tikrus anabolinius procesus mūsų organizme, dėl to sparčiau auga raumenys, gerėja kraujotaka.

Maisto papildai sportui daugiausiai susiję su raumenų augimu ir jėgos didinimu, tačiau yra ir kitų papildų rūšių. Pavyzdžiui, tam tikri maisto papildai gerina savijautą ir mažina stresą. Tai, galima sakyti, yra raminamieji vaistai be recepto.

Bet kurie vaistai turi savo kainą. Ne tik litais ar eurais, bet ir savo poveikiu. Prie gerų efektų, gali atsirasti ir neigiamų veiksnių. Dėl to medikai labai skeptiškai žiūri į maisto papildus, skirti jie sportui, ar protinei veiklai skatinti… Profesionalūs treneriai, kurie nuolatos domisi papildais ir jų poveikiu nuolatos pabrėžia, kad nereiktų jų padauginti. Organizmas gali priprasti prie dirbtinio tam tikrų procesų stimuliavimo cheminėmis medžiagomis, todėl maisto papildai gali tapti dar viena priklausomybe, kuri nieko gero neatneša.

Draugė sakė, kad šitie maisto papildai yra stebuklingi…

Stebuklai būna pasakose, dar kartais per Kalėdas, šventose vietose. Maisto papildų sritis, deja, toli nuo stebuklų. Tai, kad vienam žmogui maisto papildas turėjo teigiamą poveikį ir buvo pasiekti tikslai, dėl kurių jis buvo vartojamas, dar nereiškia, kad ir kitiems atsitiks taip pat. Labai svarbu atminti, kad maisto papildai yra tik viena grandis iš visos grandinės, kurioje dar yra tinkama mityba, pakankamas fizinis krūvis, pakankamas miego kiekis, žalingų įpročių atsisakymas, psichologinis nusiteikimas ir t.t. Net jei į laikrodį įmontuotume auksinį sraigtelį, geriau laiko jis nepradėtų rodyti. Visuma suteikia tikrąją vertę, tad draugių patirtis yra ne tik teisingai atrasti papildai, bet ir kiti dalykai.

Kitas momentas yra tas, kad draugė gali tik perpasakoti savais žodžiais tai, ką sakė treneriai, medikai ar kitos draugės. Reikalingos gilios chemijos ir anatomijos žinios, kad tinkamai suprastumėte maisto papildų veikimo principus ir galėtumėte nuspręsti, kad taip, ši medžiaga lėmė esminį vaidmenį. Papildai sportui yra nereiklūs, nes fizinės galimybės pasiekiamos ne didesniu jų kiekiu, o didesniu fiziniu krūviu – tai žino visi atletai. Deja, paprastiems žmonėms tai gali pasirodyti tikru stebuklu, kuriais tikėti šioje srityje gali būti ne tik kad žalinga, bet ir pragaištinga. Konsultuokimės su specialistais, o ne visažinėmis draugėmis…