Šioje šalyje nėra vietos intelektinei nuosavybei?

intelektinė nuosavybėBalandžio 26-oji yra pasaulinės intelektinės nuosavybės diena. Tai laikas, kuomet visiškai pasikeitė požiūris į žmogaus išradimus ir tuo pačiu jie pačio apsaugoti. Žinoma, tokiu atveju mokslininkai ir kūrybininkai pradėjo drąsiau dalintis savo idėjomis ir tuo pačiu didinti visuomenės vystymosi progresą. Intelektinė nuosavybė – žingsnis į priekį. Svarbiausia žinoti, kaip ją galite apsaugoti ir tuo pačiu iškilus problemoms nebandyti pačiam jų išspręsti, o būtinai kreiptis į profesionalus.

Intelektinė nuosavybė Lietuvoje tikrai labai saugoma ir daugelis įstatymų yra susiję būtent su tokio tipo nuosavybės apsauga. Kartais žmonės pavagia idėją net ir patys to nesuprasdami, taigi pateikiame sąrašą – kokios nuosavybės dažniausiai pasiimamos sau.

  • Išradimai. Daugelis mokslininkų bijo rodyti savo išradimus, kadangi bijo, jog ne tik visa idėja bus pavogta, tačiau tam tikros esminės jos dalys, kurias gali būti sunku įrodyti kaip vieno arba kito asmens nuosavybę. Visgi, intelektinė nuosavybė labai griežtai apibrėžia tokio tipo informaciją. Geriausia yra patentuoti, kadangi tai intensyviausiai apsaugo idėją.
  • Komercinės paslaptys. Komercinių paslapčių atskleidimas – labai populiari galimybė Lietuvoje. Neveltui verslininkai net ir nuo savo darbuotojų labai dažnai slepia tam tikras idėjas.
  • Dizainas. Išvaizdos kopijavimas šiuo metu ypač išplito, kadangi daugelis verslų persikėlė į internatinę erdvę, tad sukuriamas internetinis puslapis savo dalimis gali priminti kitų. Šiuo atveju geras savo srities profesionalas, kuris kuria dizainus, turi domėtis ir jau anksčiau atliktais darbais. Svarbiausia, nebandyti naudoti tam tikrų dalių, kadangi labai greitai pasimato plagijavimas.
  • Prekių ženklai. Tai irgi labai svarbi intelektinė nuosavybė, kuria pasinaudojama netyčia. Jeigu turite ženklo idėją – labai svarbu ją kuo greičiau apsaugoti, kad nepasinaudotų kiti. Neapsaugojus paprasčiausiai neįrodysite, kad idėja yra Jūsų.

Šiame interneto pasaulyje žmonės įprato viską gauti ant lėkštutės, tad nieko keisto, kad daugelis pasisavina informaciją ir net patys nesupranta – ką blogo jie padarė. Nors nežinojimas nuo atsakomybės neatleidžia – dažniausiai to tokius atvejus žiūrima kur kas lanksčiau.