Blondinės plečia žodyną: kas yra tas smėliavimas?

smėliavimasMielos moterys, ar jūsų nenervina žodžiai, kuriuos panaudojus sakinyje, sulaukiate nustebusių ar net smerkiančių žvilgsnių? Mėlyniavimas – vasaros pramoga visai šeimai. Šienavimas – darbas, iki skausmo pažįstamams kiekvienam, turinčiam bent vieną galviją. Smėliavimas – pramoga paplūdimyje…Būtent apie tai ir kalbėjau… Praplėskime savo žodyną ir nustebinkime vyrus išprusimu techninėje srityje: kas gi iš tikrųjų yra tas smėliavimas?

Smėliavimas (dar kitaip vadinamas srautiniu valymu) – tai įvairių paviršių valymas srautiniu būdu nuo rūdžių, senų dažų bei įvairių kitų apnašų. Šio metodo pritaikymo sritis iš tiesų plati – pradedant namų ūkiu ir baigiant laivų pramone.

Kaip viskas vyksta? Ant valomo paviršiaus su didelio oro srauto jėga pučiamas vadinamasis abrazyvas (tai gali būti ne tik smėlis, bet ir stiklo milteliai, sausas ledas ir panašios kietos dalelės – šiek tiek panašu į veido šveitiklį, ar ne?). Abrazyvinė medžiaga, veikdama didele jėga, efektyviai nuvalo visus nešvarumus – dulkes, rūdis, dažus ir kita. Smėliavimo būdu nuvalytam paviršiui gali būti atliekamas gruntavimas, dažymas ir kiti tolimesni apdirbimo darbai.

Kur konkrečiai gali būti taikomas smėliavimas?

Naftos pramonėje. Valomos naftos bei jos produktų talpyklos, rezervuarai, cisternos.

Laivų statybos pramonėje. Šis metodas, siekiant prailginti laivų eksplotacijos laiką, naudojamas tiek jų vidaus, tiek išorės apsaugojimui bei atnaujinimui.

Tiltų statybos pramonėje. Tiltai, vandens bokštai, kranai bei kitos sudėtingos konstrukcijos nuo rūdžių bei kitų nešvarumų gali būti valomos tik smėliavimo metodu – kitu būdu to atlikti tiesiog neįmanoma.

Statybų ir remonto sektoriuje. Analizuojant anksčiau minėtus pavyzdžius, susidaro įspūdis, jog smėliavimas – tolimas, buityje nesutinkamas metodas. Iš tikrųjų tolimesniems apdailos darbams tokiu būdu paruošiamas plytinis ar betoninis gyvenamųjų bei kitos paskirties pastatų paviršius. Dažymas mediniams paviršiams taip pat atliekamas juos nuvalius abrazyviniu srautu. Beje, tokiu būdu mediena gali būti  „išgydoma“ ir nuo įvairių paviršiaus kenkėjų.

Automobilių pramonė. Automobilių savininkai žino, jog vienas didžiausių „ratų“ priešų – rūdys. Pastarosios kenkėjos būtent ir naikinamos srautiniu valymu: tokiu būdu dažymui paruošiami ratlankiai ar net visas kėbulas.