Kam mokykloje reikalingas psichologas?

paischologasLietuvos aukštosios mokyklos gana negausiai siūlo specialybių, po kurių įgijimo būtų galima imtis psichologo darbo duonos. Tačiau tyrimai rodo, jog toli gražu ne kiekvienoje šalies mokykloje vaikams yra suteikiama galimybė apsilankyti pas psichologą. Mokykla – tai bendruomenė ir vieta, kurioje mokiniai praleidžia didelę savo dienos dalį, todėl psichologas čia yra labai reikalingas. Jis mokytojams, mokiniams, o ir vaikų tėvams gali padėti išspręsti gana sudėtingas problemas.

Patyčios

Kone didžiausia problema mokykloje, kurią sprendžiant nuolat reikalingas psichologas – patyčios. Pedagogai teigia, jog patyčios yra tokia mokinių bendravimo problema, kurią ne visada lengva pastebėti. Mokyklos psichologas gali paruošti keletą testų, pagal kurių atsakymus galima pastebėti, kurie mokiniai yra linkę tyčiotis arba kurie patiria tyčiotis. Taip pat psichologo pagalba labai naudinga norint išspręsti patyčių problemą klasėje. Dažniausiai teik su auka, teik su skriaudėju auklėtojai pasikalbėti yra labai sunku. Tačiau psichologas yra tas žmogus, kuriuo mokiniai labiau pasitiki, jam atsiveria, pasipasakoja. Norint tinkamai išspręsti patyčių problemas, psichologai pataria problemos ištakų ieškoti ne tik vaikuose, tačiau ir jų namų erdvėje. Todėl sprendžiant patyčių problemas itin dažnai į mokyklą iškviečiami vaikų tėveliai, kurie taip pat apsilanko pas psichologą, aiškinasi, kodėl jų vaikas tapo skriaudėju arba auka.

Vaikų pažinimas

Mokykloje psichologas padeda ne tik spręsti problemas bet ir geriau pažinti vaikus, tirti klasės, mokyklos atmosferą ir vaikų bendravimą. Dažnai būtent psichologai organizuoja įvairias prevencines programas ir paskaitas. Psichologas gali ne tik teikti konsultacijas, tačiau ir tapti tarpininku, supažindinančiu vaikus su pasaulyje tykančiais pavojai. Ypač vidurinėse mokyklose dalykų mokytojai prevencinėms temoms, tokioms kaip žalingi įpročiai, smurtas, savo asmenybės pažinimas, savižudybės skirti pakankamai laiko neturi kada. Todėl psichologas kviečiamas į klasės valandėles, kur vaikams galima rodyti su aktualia tema susijusius filmus, vesti diskusijas. Psichologai pastebėti, jog tokių užsiėmimų metu svarbiausia ne psichologo, o vaiko žodis. Būtent diskusijų metų mokiniai atsiveria, papasakoja, kas jiems aktualu, svarbu. Per šiuos užsiėmimus galima puikiai pažinti mokinius, vėliau atsižvelgiant į vieną ar kitą pastebėjimą mokykloje iškilusias problemas tampa spręsti gerokai lengviau.

Pedagogams

Psichologas mokykloje dažnai reikalingas ne tik dėl mokinių, tačiau ir tam, kad patys pedagogai turėtų galimybę su kažkuo pasikalbėti. Nereikia slėpti, jog pedagoginis darbas yra kupinas išbandymų bei reikalaujantis ne tik fizinių, bet ir emocinių pastangų. Kartais žmonės palūžta arba būna išvedami iš kantrybės. Psichologo kabinetas mokykloje yra puiki galimybė atsipalaiduoti, pažvelgti į situaciją iš šono, išklausyti specialisto patarimų ar tiesiog išsipasakoti.